AFLYST Efterskolernes Dag d. 27. sep. 12-17

Velkommen til Efterskolernes Dag .

Efterskoleforeningen har aflyst Efterskolernes Dag d. 27/9 grundet COVID-19-situationen. Vi beklager meget men bakker op om beslutningen. Alle, der har booket tid vil blive kontaktet i løbet af de næste par dage for en ny tid.

Vi har forsat almindelig besøgstider på hverdage under hensyn og afstand så vi sammen passer på hinanden.

I er derfor stadig meget velkommen til at kontakte os og booke tid.

Ring og booke en tid på 9855 5255 eller til charlotte@hobroefterskole.dk
Vi ses.

Vores elever kan noget
vil noget og bliver til noget.

Hobro Efterskole er for dig, der har svært ved de boglige fag.

Her på skolen vil du møde andre unge, der har lignende problemer. Vi ved hvor vigtigt det er for dig, at tage en uddannelse. Derfor gør vi rigtig meget for at give dig de værktøjer, du får brug for, for at vælge den rigtige uddannelse.

Vi har 8 værksteder, der peger på de erhvervsfaglige grunduddannelser, her kan du vælge det du har mest lyst og evne for og derigennem blive afklaret på dit erhvervsvalg.

 

Billeder fra tidligere Efterskolernes Dag og Aften.